İHA Terminalleri Teknopark İstanbul'da Geliştiriliyor

03 October 2016

 

Milli İnsansız Hava Aracı (İHA) Bayraktar’ın kritik haberleşme sistemi Teknopark İstanbul firmalarından CTech tarafından yenileniyor. CTech'in geliştirdiği LOS sistemi ile birlikte İHA’lar, 150 kilometrelik bir mesafeden kontrol edilebilecek.

     CtechLogo

CTech tarafından üretilen LOS, milli insansız hava araçlarının, kritik öneme haiz olan haberleşme sistemlerinde özgün yeni özellikler sağlıyor. Saha testlerine devam edilen sistem, helikopter platformunda denendikten sonra Bayraktar İHA TB2'lere entegrasyonuna başlanacak. Kısa sürede sistemin tüm Bayraktar TB2'lere entegrasyonunun tamamlanması öngörülüyor. 


LOS Terminali'nin entegrasyonuyla birlikte Türk savunma sanayiinin ürettiği insansız hava aracı platformlarında özgünlük oranı maksimum seviyeye ulaşacak. Tamamen milli ve yerli haberleşme terminali LOS ile İHA'lar, data ve komut gönderme haberleşmesinde milli dalga formunu kullanmaya başlayacak ve bu da haberleşme güvenliğini arttıracak. Tek bir LOS terminali ile İHA'lar, 150 kilometrelik bir mesafede kontrol edilebilecek. Sistemin kontrol edilebilir haberleşme alanının büyüklüğünde nihai hedef ise 200 km. 

Haberin devamı için tıklayınız. 

Paylaş: